FK Mostek – Volanov 2:1 (0:1)

Sestava: Hlušička – Ježek, Duchek D. (K), Záruba, Hampl (90. Piwko M.) – Kočí (75. Duchek A.), Piwko J., Jirák, Čajka – Fikejz (60. Zigo) – Lashchuk

Branky: 2x Lashchuk

Na začátek si pomohu analogií díla Oscara Wilda „Jak je důležité míti Lashchuka,“ k čemuž se vrátím v průběhu referátu. Hosté z Volanova totiž nejsou jen tak nějakým nováčkem, což nám dokázali již v zimní přípravě.
Po jasném vítězství v minulém kole začali volanovští nejprve krátce zakřiknutě, ale poté nás začali aktivně napadat a naši hráči titěrných postav s tím měli neřešitelné problémy. Zatímco hosté zkušeně kombinovali, my jsme jen a jen nakopávali míče, které sbírali vysocí hostující beci, zpravidla stoper Voňka, který měl patrně v popisu práce věnovat se více kanonýru Lashchukovi. Nic nám nešlo, snad kromě bránění. I když … Ve 25. min po obléhání naší branky vystřelil hostující hráč jedinou střelu do prostoru branky za celý poločas (a vlastně za celý zápas!?!). Hlůša měl zakrytý výhled, ale střelu stačil vytěsnit, bohužel, přímo na hlavu zcela opuštěného Soukupa, který neměl problém míč usadit do opuštěné domácí svatyně. My jsme se kratičce zmátořili několik minut před přestávkou, kdy se připomenul Saša Lashchuk, ale na gól to nestačilo.
Druhý poločas již měl jiný scénář a průběh než ten první. Začali jsme aktivněji a zjistili jsme, že volanovská obrana není až tak nedobytná. V 60. min jsme pozměnili rozestavení (útočník Hampl, který nám zdařile vypomohl v obraně přešel na svůj post, Fikiho střídal Viktor Zigo). A ten vzápětí dlouhým autem přehodil obránce hostů a míč se snesl ve vápně k Hamplíkovým kopačkám. Zpracování se mu nepodařilo, ale tu se za ním zjevil Saša a střelou po zemi „angličanem“ v 63. min vyrovnal. Od té chvíle se zápas přeléval z jedné strany na druhou. Hosté nepolevovali ve své snaze zápas vyhrát. Naši beci však výtečně „vygumovali“ střelce Havlíka, a tak všechny jejich snahy vyšly na prázdno. My jsme po získání míče ihned vysílali na zteč oba útočníky. A právě neocenitelné služby dělá Saša Lashchuk. Nejenom, že dá gól, ale je pro obránce nepříjemný svým důrazem, držením míče, rychlostí. Tu právě předvedl v 80. min, kdy byl o chloupek rychlejší než velezkušený Kouba, píchnul si míč podél něho a uháněl sám na branku. Protože už toho měl také „plné kecky“ a doháněl ho hostující hráč, vystřelil z vápna po zemi a rozezvučel biliárově nejprve jednu tyč, od ní druhou tyč a poté se míč zastavil kousek za brankovou čárou – kulečníkově brilantní!
Konec zápasu jsme si už pohlídali a získali 3 body. Zápas však ukázal, že letošní sezóna bude velmi náročná. Soutěž bude daleko vyrovnanější než ta loňská a taky „zápasíme“ s příliš úzkým kádrem hráčů, z nichž každou chvíli někdo chybí, a to ještě nepřišla zranění, popř. vyloučení. Dnes už třeba víme, že příští týden bude chybět Radek Záruba (dovolená) a Viktor Zigo (pracovní pohotovost), takže do Bohuslavic snad pojedeme ve 12 lidech, jestli nepřijde další Jobovka.
I když nám utkání nevyšlo úplně podle představ, považuji za nutné hráče pochválit za vůli poprat se s výsledkem a dovést utkání do vítězného konce. Tohle totiž Mostek vždycky zdobilo!